Biden e kthen vëmendjen përsëri në Azi pas disa muajsh të përqendruar në luftën në Ukrainë - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Biden e kthen vëmendjen përsëri në Azi pas disa muajsh të përqendruar në luftën në Ukrainë

NULL NULL
1 month më parë

Presidenti amerikan Joe Biden niset të enjten për një vizitë për nxitjen e aleancës në Azi, një udhëtim i parë në një rajon që mbetet në focus të qëllimeve të tij të politikës së jashtme, edhe pse fokusi i tij është tërhequr.

Ndalesat e Bidenit në dy aleatë të vendosur të SHBA-së – Korenë e Jugut dhe Japoninë – kanë për qëllim të forcojnë partneritetet në një moment paqëndrueshmërie globale. Ndërsa Biden dhe ekipi i tij kanë shpenzuar shumë nga koha dhe burimet e tyre për pushtimin e Ukrainës nga Rusia, provokimet nga Koreja e Veriut janë intensifikuar dhe Kina vazhdon të përkulë fuqinë e saj ekonomike dhe ushtarake.

Vizita debutuese e Biden në Azi është një mundësi për të rinovuar atë që ai e sheh si sfidën e këtij shekulli : Përballja me një Kinë në rritje përmes një sistemi të rinovimit të partneriteteve ekonomike dhe ushtarake, raporton CNN, transmeton Klankosova.tv.

Dhe, ndërsa lufta e Rusisë po vazhdon, tensionet janë ndërtuar diku tjetër.

Koreja e Veriut, të cilën Biden e identifikoi si sfidën e tij më të madhe të politikës së jashtme në fillim të presidencës së tij, rifilloi testet provokuese të armëve përpara inaugurimit të presidentit të zgjedhur të Koresë së Jugut, Yoon Seok-youl./Klankosova.tv/.