Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Betohet Erdogani: Do të jem president i të gjithëve

NULL NULL
03.06.2023 19:04
erdogan

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan është betuar si kreu i shtetit pasi fitoi një balotazh historik për të zgjatur sundimin e tij prej dy dekadash edhe për pesë vjet të tjera.

Udhëheqësi 69-vjeçar, që merr detyrën për herë të tretë, do të emërojë më vonë të shtunën kabinetin e tij, i cili do të ngarkohet me trajtimin e një krize ekonomike që ka dëshmuar inflacionin në rritje dhe rënien e lirës.

“Unë, si president, betohem për nderin dhe integritetin tim përpara kombit dhe historisë së madhe turke për të mbrojtur ekzistencën dhe pavarësinë e shtetit”, tha Erdogani në një ceremoni në parlamentin në Ankara, të transmetuar drejtpërdrejt në televizion, raporton “AlJazeera”.

“Ne do të përqafojmë të gjithë 85 milionë njerëzit [në vend] pavarësisht nga pikëpamjet e tyre politike, origjina apo sekti”.

Inaugurimi i së shtunës u pasua nga një ceremoni luksoze në pallatin presidencial në kryeqytet ku morën pjesë dhjetëra liderë botërorë. Udhëheqësi më jetëgjatë i Turqisë përballet me sfida të konsiderueshme diplomatike mes tensioneve me Perëndimin, transmeton Klankosova.tv.

Udhëheqësi transformues, por përçarës i Turqisë fitoi balotazhin e 28 majit kundër një koalicioni të fuqishëm opozitar dhe pavarësisht krizës ekonomike dhe kritikave pas një tërmeti shkatërrues të shkurtit që vrau më shumë se 50,000 njerëz.

Erdogani fitoi 52.2 për qind të votave ndërsa rivali i tij Kemal Kilicdaroglu 47.8 për qind, tregojnë rezultatet zyrtare. /Klankosova.tv

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.