Beteja njëvjeçare e Kinës me pandeminë e koronavirusit

Beteja njëvjeçare e Kinës me pandeminë e koronavirusit

NULL NULL
1 month më parë

Një vit më parë, më 23 janar 2020, bota pa bllokimin e saj të parë nga koronavirusi që hyri në fuqi në Wuhan, qyteti kinez ku besohet të ketë filluar pandemia.

Në atë kohë, bota e gjerë u trondit nga kufizimet e ashpra. Nga fundi i janarit deri në qershor, qyteti u mbyll në mënyrë të efektshme nga pjesa tjetër e vendit.

Por edhe pse erdhi me një kosto të konsiderueshme, kjo ishte një metodë mjaft e suksesshme për të trajtuar virusin.

Si e trajtoi Kina shpërthimin?

Autoritetet ishin të ngadaltë për të reaguar ndaj raporteve fillestare të një sëmundje misterioze që qarkullonte në një treg të lagësht në Wuhan në fund të vitit 2019, duke lejuar miliona banorë të qytetit të lëviznin nëpër vend në ditët para të Vitit të Ri Kinez, një periudhë tradicionale me udhëtime të larta , në janar 2020.

Në fillim të kësaj jave, një raport i ndërmjetëm nga një panel i pavarur i caktuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) kritikoi përgjigjen fillestare të Kinës, duke thënë se “masat e shëndetit publik mund të ishin zbatuar më me forcë”.

Por sapo Kina më në fund njohu se kishte një problem, autoritetet goditën ashpër.

Më 23 janar, dy ditë para se vendi të festonte Vitin e Ri Kinez, rrugët e Wuhan u mbyllën: rreth 11 milionë njerëz u vunë nën karantinë të ngushtë, maskat e fytyrës dhe distancimi shoqëror u bënë të detyrueshme.

Me kapacitete mjekësore të mbingarkuara, autoritetet befasuan botën pasi arritën të krijonin spitale të tëra në terren brenda ditësh.

Doctor wearing PPE holding a baby

Por edhe kështu, banorët si Wenjun Wang ishin të frikësuar. Ajo i tha BBC në atë kohë se si xhaxhai i saj kishte vdekur tashmë, dhe prindërit e saj ishin të sëmurë.

Metodat e përdorura në Wuhan do të përdoren në mënyrë rutinore në muajt vijues ndërsa Kina trajtoi shpërthimet në qytete të tjera të mëdha si Pekini dhe Shangai me bllokime të menjëhershme dhe testime të shpejta masive.

Hyrja në Kinë, ndërkohë, u menaxhua nga hyrja e ngushtë dhe kontrolli i karantinës.

Por edhe në ato ditë të hershme, autoritetet gjithashtu u përpoqën të kontrollonin fort përhapjen e informacionit – një çështje e cila do të shfaqej përsëri dhe përsëri gjatë vitit të ardhshëm.

Mjekët që u përpoqën të paralajmëronin njëri-tjetrin për virusin morën vërejtje dhe u urdhëruan të heshtnin. Më i famshmi prej tyre, Dr Li Wenliang, vdiq vet më vonë nga virusi.

Gazetat e lajmeve, të cilave fillimisht u lejohej një hapësirë ​​për të raportuar nga Wuhan, u përballën me një goditje të ashpër ndërsa gazetarët qytetarë që u përpoqën të raportonin nga qyteti heshtën. Kohët e fundit, njëri prej tyre mori një dënim me katër vjet burgim.

A funksionuan masat?

Ndërsa bllokimet rigoroze të Kinës mund të kenë goditur fillimisht vëzhguesit si të ashpra dhe kufizuese, të dhënat zyrtare një vit më parë duket se justifikojnë masat, me një numër relativisht të ulët të vdekjeve.

Kina ka pasur pak më pak se 100,000 infeksione të regjistruara, me vetëm rreth 4800 vdekje të lidhura me Covid-19.

Ndryshe nga shumë vende të tjera, pas shpërthimit fillestar, numrat duket të rrafshohen, pa ndonjë valë të dytë.

Megjithatë, të dhënat kineze nuk përfshijnë raste asimptomatike në këtë numër të veçantë dhe disa vëzhgues kanë ngritur dyshime mbi besueshmërinë e tyre.

Si është jeta në Wuhan tani?

Një vit më vonë, jeta duket se është kthyer në normalitet në qytet. Javën e kaluar BBC ishte në qytet dhe pyeti njerëzit se si janë tani jetët e tyre.

Sidoqoftë, censura e ka bërë të vështirë marrjen e një kuptimi të plotë se si Wuhan, dhe pjesë të tjera të vendit, u përballën me masat e rrepta.

Ajo që është e sigurt është se ky vit i kaluar ka marrë një dëm psikologjik, sipas intervistave të fundit me banorët e Wuhan, disa prej të cilëve ishin të shqetësuar nëse flisnin me mediat ndërkombëtare.

“Pandemia me siguri ka lënë diçka prapa, edhe nëse nuk është e dukshme në sipërfaqe”, i tha një kinez BBC-së.

Akoma, ekziston një ndjenjë midis disa kinezëve – e ndihmuar nga propaganda shtetërore – se Kina ka trajtuar pandeminë më mirë se shumica, siç thanë kohët e fundit disa banorë të Pekinit për BBC.

Një student i Wuhan, i cili dëshironte të njihej vetëm si Li Xi, tha: “Para pandemisë, të gjithë dukeshin paksa të turbullt, shpesh të nxituar … por pas pandemisë, ata janë bërë më mirënjohës për jetën dhe shumë më të ngrohtë”.

“Kjo lloj katastrofe ka bërë në të vërtetë më shumë njerëz së bashkë”.

Si është situata në pjesën tjetër të Kinës?

Autoritetet qëndrojnë në gatishmëri për çdo shpërthim të ri – ato të fundit në Qingdao dhe Kashgar rezultuan në karantina të shpejta dhe testime masive.

Ndërsa numrat e rasteve kanë mbetur shumë të ulëta, në javët e fundit një ngritje e tyre ka shqetësuar autoritetet. Në fillim të këtij muaji, Kina pa rritjen e saj më të madhe në numrat e rasteve ditore në pesë muaj.

Zyrtarët tani janë përqendruar në veri-lindje, me rreth 19 milionë njerëz aktualisht nën bllokim në rajon duke përfshirë qytetin e Shijiazhuang si dhe pjesë të provincave Hebei, Jilin dhe Heilongjiang.

Pandemia dhe bllokimet periodike kanë pasur një ndikim të rëndësishëm në ekonomi, miliona vende pune kanë humbur dhe Kina pa rritjen e saj më të ngadaltë në më shumë se katër dekada, megjithëse filloi të rikuperohej shpejt dhe ishte e vetmja ekonomi e madhe botërore që u rrit në vitin 2020.

Por në teori, jeta është kthyer në normalitet në pjesë të mëdha të Kinës, dhe – një vit më pas – përqendrimi është përsëri në Vitin e Ri Kinez, dhe fakti që miliona njerëz po përgatiten të udhëtojnë në shtëpi.

Si rezultat, të gjithë sytë janë aktualisht te programi i vaksinimit.

Përkthyer nga klankosova.tv