Tahiri: Ky ligj akomodon vetëm nivelin politik, degradon administratën publike - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Tahiri: Ky ligj akomodon vetëm nivelin politik, degradon administratën publike

NULL NULL
01.02.2023 14:03

Shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri, ka reaguar pas publikimit të vlerës së koeficientit në Ligjin e Pagave, duke thënë se vlera e koeficientit do të duhej të ishte 129 euro, dhe kjo sipas tij do të ishte minimalja.

Tutje ai vlerësoi se nuk kemi asnjë rritje, përveç ndërhyrjeve e flakareshave për institucionet e pavarura, si drejtësia e degradimeve për sektorët vitalë si arsimin, shëndetësinë, policinë e shërbimin civil.

“U deshën dy vjet përplasje, fyerje e nënçmime të sindikatave, por edhe administratës shtetërore për të sjellë një Ligj që akomodon vetëm nivelin politik. Asnjë e re, asnjë rritje, përveç ndërhyrjeve e flakareshave për institucionet e pavarura, si drejtësia, e degradimeve për sektorët vitalë si arsimin, shëndetësinë, policinë e shërbimin civil”.

“Për asgjë më tepër, vetëm reflektimi i normës së inflacionit në shportën bazike po të reflektohej, vlera prej 129 euro e koeficientit do të ishte ajo më minimalja. E, mos të përllogarisim inflacionin ndër vite, prej rritjes së fundit të pagave. Kjo ishte arsyeja e kërkesës sonë që vlera e koeficientit të jetë në këtë shumë.”, shkroi Tahiri në Facebook.

Ai po ashtu u shpreh se, sipas tij, përdorimi i shtesave si argument i ndërlidhur me pagën bazë, shpërfaqë nevojën për ta mbuluar turpin, në veçanti kur kjo ka të bëjë me sektorët vitalë.

“Ndryshimi i vetëm, në mes këtij degradimi është diferenca që kanë krijuar mes rritjes së pagave të tyre dhe administratës publike”, vlerësoi Tahiri.