8:30, 16 Dhjetor 2019

Fituesi i Çmimit Nobel për Letërsi, Peter Handke do të vizitojë Serbinë në mars ose prill të vitit të ardhshëm.

Këtë e ka bërë të ditur kryeministrja serbe, Ana Bërnabiq, transmeton Klan Kosova.

Ajo në TV Pink, tha se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, kishte folur me Handken, i cili i tha atij që do ta vizitojë Serbinë në mars ose prill, transmeton Klan Kosova.

Nderimi i Handkes me Nobelin për Letërsi u përcoll me reagime dhe kundërshti të mëdha nga vende të ndryshme të botës, kjo pasi Handke ishte mbështetës i Sllobodan Millosheviqit dhe kishte mohuar gjenocidin në Bosnje dhe Hercegovinë.

Pikërisht për këtë Shqipëria, Turqia, Kroacia, Maqedonia e Veriut dhe Afganistani bojkotuan ceremoninë e dhënies së çmimit.

Akademia e Arteve dhe Shkencave të Kosovës i kishte dërguar letër Akademisë Suedeze ku potencohej se Handke kishte mohuar krimet gjenocidale të Millosheviqit, për të cilën kjo e fundit pati thënë se “Nobeli ndahej për arritjet në letërsi e jo për personalitetin e tij”.

Peter Handke pranon Nobelin për Letërsi (VIDEO)

Konkurs Pune

Lexo më shumë