Bërnabiq: Falë Vuçiqit, në vend të njohjes, flitet për normalizim të raporteve me Kosovën - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Bërnabiq: Falë Vuçiqit, në vend të njohjes, flitet për normalizim të raporteve me Kosovën

NULL NULL
12.03.2023 12:28
Ana Bërnabiq

Kryeministrja serbe Ana Bërnabiq tha sot se Serbia po e paguan çmimin për mosvendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë, por se sipas marrëveshja për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën nuk do të ishte ndryshe edhe sikur të ishte bërë një gjë e tillë.

“A na kushton mosvendosja e sanksioneve, po, dhe Serbia po e paguan atë çmim. Por marrëveshja nuk do të ishte një grimë ndryshe, kjo nuk ka asnjë lidhje me të. Presidenti serb Aleksandar Vuçiq u tregua i sinqertë kur u shpjegoi qytetarëve. Ne po paguajmë një çmim të caktuar sepse kemi mundur të marrim një çmim më të mirë për obligacionet qeveritare, kredi më të favorshme, më shumë investime”, tha ajo për TV Prva, transmeton Klankosova.tv.

Sipas saj “çmimi i politikës së pavarur paguhet gjithmonë” dhe se marrëveshja do të kishte qenë ndryshe po të mos ishte Aleksandar Vuçiq, sepse siç tha Bërnabiq, “ai e vendosi temën në rend dite dhe luftoi për gjëra që mendohej se ishin të pamundura, kështu që sot zyrtarët botërorë thonë se nuk është njohje e Kosovës, por bëhet fjalë për normalizim”, transmeton Klankosova.tv.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.