Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Bërlloku “pushton” Prishtinën, fatura hip në 6.20 euro (VIDEO)

NULL NULL
09.12.2023 15:46

Mbledhja e nëntë e Kuvendit të kryeqytetit erdhi me ndryshime në pikën e rendit për meaxhimin e mbeturinave. Me 28 vota pro e dy kundër u votua rregullorja e re, që ngrit faturat e mbeturinave nga 4 euro e 70 cent në 6 euro e 20 cent.

Veç qytetarëve që po e shohin jo fort të përballueshme menaxhimin e kësaj fature, jo aq të domosdoshme shtrenjtimin e saj po e shohin edhe nga shoqëria civile.

Nga ndërmarrja “Pastrimi” nuk deshën të flasin për emisionin “Ju Flet Prishtina”, duke ia lënë përgjegjësinë komunës për këtë çështje. E këta të fundit thanë se nuk kanë ende ndonjë përgjigje deri në vendimin final të MAPL-së.

Opozita në kuvendin e Prishtinës thotë se nuk është dashur të lejohet një plan i tillë.

Çmimi i faturës për mbeturinat është hera e parë që ndryshohet, ndonëse për bërllokun nuk ka edhe aq kontejnerë të mjaftueshëm. Janë premtuar 1350 kontejnerë, por të njëjtit ende “nuk ia kanë bërë sefte” kryeqytetit. /Klankosova.tv

Kronikë nga gazetarja Blerina Doshlaku:

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.