Berlin, galeritë e artit organizojnë ekspozita përkitazi rregullave anti COVID-19 (VIDEO)

Berlin, galeritë e artit organizojnë ekspozita përkitazi rregullave anti COVID-19 (VIDEO)

NULL NULL
nga Hekuran Sokoli 6 days më parë

Pavarësisht faktit se e gjitha bota është duke u ballafaquar me pandeminë COVID-19, Galeria Weekend e ka filluar punën në Berlin.

Zakonisht kjo galeri tërheqë artdashës, koleksionistë dhe kuratorë ndërkombëtarë nga e gjitha bota, por për shkak të kufizimeve të udhëtimit, sigurisht se këtë vit do të ketë më pak vizitorë, shkruan Euronews, transmeton Klan Kosova.

Deri më 2 maj, pothuajse 50 galeri në të gjithë Berlinin kanë hapur dyert për vizitorët që kanë një rezultat negativ të testit COVID-19 është më pak se 24 orë i vjetër.

Shumica e ekspozitave do të mbajnë ekspozitat e tyre hapur deri në gjashtë javë, për të lejuar më shumë blerës të mundshëm të artit të rezervojnë një vend të caktuar individual.

Pronari i galerisë Dittrich & Schlechtriem, André Schlechtriem, ka thënë se masat anti pandemi sigurisht se do ta zvogëlojnë numrin e vizitorëve.

“Më të gjitha këto masa si testet ditore, është e mundur edhe pse numri i vizitorëve zvogëlohet. Një galeri është në vend shoqëror ku njerëzit takohen dhe Galeria Weekend në Berlin është e përkushtuar për një gjë të tillë”.

klankosova.tv