Bërkoviç nderohet me "Ali Podrimen" - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Bërkoviç nderohet me “Ali Podrimen”

NULL NULL
14/05/2015
Në kuadër të shënimit të Ditës së malaazezëve të Kosovës, Universiteti AAB ia ndau çmimin ndërkombëtar për letërsi "Ali Podrimja" shkrimtarit të shquar malazez, Jevrem Bërkoviç.

Ky i fundit u shpreh se ndihet i nderuar që u shpërblye me çmimin që mban emrin e shkimtarit Ali Podrimja të cilin e quajti vëlla për shkak se siç tha ai kanë pasur bashkëpunime në kohë të vështira.

Në mesin e shumë pjesëmarrësve të kësaj ceremonie ishte edhe kryeparlamentari, Kadri Veseli i cili e vlerësoi veprimtarinë e poetit malazez dhe tha se marrëdhëniet mes të dyja shteteve janë shumë të mira si dhe do të fuqizohen edhe më shumë në vitet e ardhshme.

Ky është vitit i dytë që Universiteti AAB ndan këtë çmim, ndërsa lauerat i tij vitin e shkuar ishte shkrimtari i njohur shqiptar, Ismajl Kadare.