22:30, 12 Janar 2019

Mijëra serbë protestuan të shtunën në Beograd kundër presidentit Aleksandar Vuçiq dhe partisë së tij me kërkesat e tyre për lirinë e mediave dhe ndaljen e sulmeve ndaj gazetarëve dhe figurave të opozitës dhe të mos ketë asnjë marrëveshje sekrete me Kosovën.

Protestuesit e mbledhur nga Aleanca për Serbinë si dhe 30 parti dhe organizata të opozitës sot hynë në javën gjashtë që janë duke protestuar, njofton Klan Kosova.

Kjo protestë vjen para vizitës së presidentit rus, Vladimir Putin, që është e planifikuar për të enjten e ardhshme.

Disa prej tyre mbjatën në duar pankarta me mbishkrimin “Vuçiq, hajdut”, raporton Reuters.

Përderisa Vuçiq thotë se anëtarësimi në Bashkimin Evropian mbetet qëllimi përfundimtar i Serbisë, ai mban lidhje të ngushta edhe me Rusinë, një aleat sllav dhe ortodoks i vendit.

Vizita e Putinit shihet si një forcim i popullarizmit për Vuçiqin dhe koalicionin e tij në pushtet, prandaj mbështetësit e tij kanë planifikuar një tubim të madh të enjten për të mirëpritur presidentin rus.

Protestuesit në Beograd gjithashtu kanë akuzuar Vuçiq për përgatitjen e një zgjidhjeje të negociuar me Kosovën, një parakusht kyç për Serbinë për t’u bashkuar me BE-në.

Konkurs Pune

Lexo më shumë