Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Benefitet e mjaltit për shëndetin dhe bukurinë

NULL NULL
19.09.2023 21:00

Ne e duam mjaltin!

Gjithashtu na pëlqen ta përdorim për të ëmbëlsuar pjatat ose për të zëvendësuar sheqerin në ëmbëlsira. Ndërsa ne e duam shijen e mjaltit, ai rezulton të jetë më shumë se thjesht një ëmbëlsues!

Çdo ditë ka një moment kur ndihemi të ulët në energji. Edhe pse për shumicën e njerëzve ky është momenti për të pirë një filxhan kafe, ju gjithashtu mund të zgjidhni të konsumoni pak mjaltë. Sheqernat natyrale në mjaltë mund t’ju japin një nxitje të vërtetë të energjisë.

Mjalti përmban shumë antioksidantë që mund të ndihmojnë në parandalimin e ‘kancerit, sëmundjeve kardiovaskulare, çrregullimeve inflamatore, degjenerimit neurologjik, shërimit të plagëve, sëmundjeve infektive dhe plakjes’. Konsumimi i tij herë pas here ka shumë përfitime të mëdha shëndetësore.

Kur aplikoni mjaltin në lëkurë, ai do të funksionojë si një agjent hidratues. Për këtë arsye, shumë marka të kujdesit të lëkurës shtojnë mjaltë në maskat e tyre të fytyrës. Ju gjithashtu mund të bëni lehtësisht maskën tuaj për fytyrën duke përzier dy lugë gjelle mjaltë të papërpunuar me dy lugë çaji shafran i Indisë.

 

 

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.