Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Begaj në OKB: Koha që të njihet pavarësia e Kosovës

NULL NULL
21.09.2023 23:26
Bajram Begaj

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka thënë se ka ardhur koha që vendet e tjera të njohin pavarësinë e Kosovës dhe kontributin e saj për një botë më të drejtë dhe të paqtë.

Në fjalimin e tij në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, Begaj ka kërkuar po ashtu të drejta të barabarta mes serbëve të Kosovës dhe shqiptarëve të Luginës, raporton Klan Kosova.

“Shqipëria mbështet dialogun e vështirë që po vijon midis Kosovës dhe Serbisë, të lehtësuar nga ndërmjetësimi i kujdesshëm i Bashkimit Evropian dhe mbështetja e fortë e Shteteve të Bashkuara. Në të njëjtën kohë, Shqipëria mbetet e ndjeshme ndaj integritetit dhe prosperitetit të Kosovës. Kosova ia ka arritur të shërojë shumë plagë të thella nga e kaluara tragjike. Të drejtat e serbëve në Kosovë pasqyrojnë normat dhe vlerat evropiane, e njëjta gjë duhet të vlejë edhe për pakicën shqiptare në Luginën e Preshevës, në jug të Serbisë. Fatkeqësisht, ne mbetemi ende të shqetësuar për bërjen jo aktive të adresave të tyre të banimit dhe mungesën e investimeve të konsiderueshme, si dhe stimujve ekonomikë në atë rajon. Kosova ka dëshmuar se dhimbja nuk ka nevojë të lindë armiqësi; ajo duhet të përkthehet në mirëkuptim dhe mbështetje. Gjithsesi, Kosova është ende në pritje të njohjes së pavarësisë së saj nga shumë vende. Shpresoj që këto vende së shpejti do ta njohin kontributin e Kosovës për një komunitet global më të drejtë, më paqësor dhe do t’i japin Kosovës njohjen që meriton. Njiheni pavarësinë e Kosovës”, tha Begaj në fjalimin e tij në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së në Nju-Jork.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.