BE përgadit përfaqësues special për Maqedoninë - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

BE përgadit përfaqësues special për Maqedoninë

NULL NULL
22/05/2015

Shërbimi Evropian për punë të Jashtme (EEAC) e shqyrton me seriozitet mundësinë e dërgimit të përfaqësuesit special të BE-së në Maqedoni, i cili direkt do të merrte pjesë në bisedimet për zgjidhjen e krizës politike, por edhe situatën e sigurisë potenciale në vend, të cilat udhëhiqen mes katër partive më të mëdha parlamentare, VMRO-DPMNE, LSDM, BDI dhe PDSH.

Pas premtimit që ua dha eurokomesari për zgjerim Johanes Han, kryeministrit Nikolla Gruevski dhe liderit të LSDM-së Zoran Zaev, gjatë ndërmjetësimit në bisedimet e tyre në Strasburg të martën, se Brukseli zyrtar do të dërgojë përfaqësues special që do të participojë në bisedimet të cilat nga e marta e javës së ardhëshme vazhdojnë në Shkup, në kuadër të EEAC-së të Federika Mogerinit.

Vet fakti që rasti i Maqedonisë është në duar të përfaqësueses së lartë për politikë të jashtme dhe siguri në BE, Mogherini, nënkupton që Brukseli nuk sheh vetëm krizë politike por edhe krizë potenciale të sigurisë e cila nuk duhet të merr përmasa më të gjëra, raporton Tetovasot.