BE-ja thotë se ka vetëm tre pjesëmarrës në takimin Kosovë-Serbi të së mërkurës, pa SHBA-në

BE-ja thotë se ka vetëm tre pjesëmarrës në takimin Kosovë-Serbi të së mërkurës, pa SHBA-në

NULL NULL
3 weeks më parë

Zëvendësndihmës Sekretari i Departamentit të Shtetit për Çështjet Europiane dhe Euroaziatike, Gabriel Escobar, do të udhëtojë në Bruksel këtë javë për të marrë pjesë në bisedimet e përfaqësuesve të Kosovës dhe Serbisë mbi situatën e krijuar në veri të Kosovës.

Këtë e ka konfirmuar më herët për Klankosova.tv një zëdhënës i Ambasadës së SHBA-së në Prishtinë.

Por, të kundërtën e ka thënë një burim brenda BE-së për Klankosova.tv.

“Dialogu ka tre pjesëmarrës: Dy aktorët kryesorë (Kosova dhe Serbia) dhe një lehtësues (BE-ja)”, ka thënë ky burim.

Takimi në Bruksel mes përfaqësuesve kosovarë dhe atyre serbë vjen pas tensionimit të situatës në veri të Kosovës pas vendosjes së reciprocitet për targat serbe nga ana e Kosovës.

Këtë takim mes zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi, njëherësh shef i ekipit negociator kosovar dhe shefit negociator serb Petar Petkoviq, e ka konfirmuar gjatë ditës për Klankosova.tv, zëdhënësi për Siguri dhe Politikë të Jashtme të BE-së, Peter Stano.

SHBA dhe BE kanë thënë se Kosova dhe Serbia duhet t’i ulin tensionet dhe të gjejnë zgjidhjen përmes dialogut të lehtësuar nga BE-ja.