BE e zemëruar pas dështimit të bisedimeve me Greqinë - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

BE e zemëruar pas dështimit të bisedimeve me Greqinë

NULL NULL
15/06/2015

Kryekomisioneri i BE-së thotë se është koha për t’u përgatitur për gjendje të jashtëzakonshme për shkak të dështimit të bisedimeve në fundjavë për të shpëtuar Greqinë nga falimentimi.

E kryeministri Alesksis Tspiras injroroi një përsëritje nga liderët evropianë për të vepruar shpejt dhe në vend të kësaj fajësoi kreditorët për dështimin e bisedimeve, transmeton Klan Kosova.

Athinës tashmë i kanë mbetur dy javë për të gjetur mënyrën për të dalë nga ngërçi para se të përballet me një faturë prej 1.6 miliard eurosh ndaj Fondit Monetar Ndërkombëtar.