Barbados heq Mbretëreshën nga kreu i shtetit, bëhet republika më e re në botë - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Barbados heq Mbretëreshën nga kreu i shtetit, bëhet republika më e re në botë

NULL NULL
30/11/2021

Barbados ka hequr zyrtarisht Mbretëreshën Elizabeth II nga posti i kreut të shtetit dhe është bërë republika më e re në botë.

Në një ceremoni brenda natës në kryeqytetin Bridgetoën, Dame Sandra Mason u betua si presidentja e republikës, njofton Klan Kosova.

Princi i Wales dhe këngëtarja e famshme e këtij vendi Rihanna morën pjesë në këtë ngjarje, e cila përkoi me 55 vjetorin e pavarësisë së vendit.

Në një fjalim, Princi Charles pranoi “mizorinë e tmerrshme të skllavërisë” që pësoi ishulli i Karaibeve.

Epoka e re për Barbados i jep fund shekujve të ndikimit të Britanisë, duke përfshirë më shumë se 200 vjet kur ishulli ishte një qendër për tregtinë transatlantike të skllevërve.

Për të nënkuptuar ndryshimin zyrtar të pushtetit, u bë një përshëndetje e fundit për monarkinë britanike dhe flamuri Royal Standard u ul dhe u zëvendësua.

Duke folur si i ftuar nderi në këtë ngjarje, Princi Charles përsëriti vazhdimin e lidhjeve midis dy kombeve pavarësisht ndryshimit të statusit kushtetues.

Ai e përshkroi momentin si një fillim të ri përpara se t’i jepej Urdhri prestigjioz i Lirisë së Barbados nga presidentja e re.

Mbretëresha i dërgoi vendit urimet e saj më të ngrohta për paqe dhe prosperitet në të ardhmen dhe tha se kombi mban një vend të veçantë në zemrën e saj.