Banorët e qytetit turk që tani jetojnë në një djerrinë - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Banorët e qytetit turk që tani jetojnë në një djerrinë

NULL NULL
07.02.2023 22:17

Një copë tokë djerrinë është tani shtëpia e familjeve që i mbijetuan tërmetit në Iskenderun, qyteti port turk në provincën Hatay.

Skenë e fatkeqësive të shumta, me civilë të mbetur të pastrehë që tani jetojnë në mes të rrugëve të kryqëzuara ku ndërtesat janë shembur. Tymi ngrihet nga një bllok kullë që me sa duket sapo ka rënë, të tjerët janë të copëtuar dhe të pasigurt.

Përtej rrugës, një varg i tërë ndërtesash është rrafshuar. Një grua thotë se katër nga miqtë e saj janë zhdukur atje dhe një është konfirmuar i vdekur.

Njerëzit po mbijetojnë me dorëzimet e bukës dhe domateve nga një grup i vogël ndihme, ndërsa një kamion tjetër hedh jashtë veshje para një turme të dëshpëruar. Dhe mbi të gjithë skenën ngrihet një kolonë gjigante tymi të zi, që largon herë pas here rrezet e diellit. Është nga një zjarr që shpërtheu në portin e Iskenderunit kur të hënën ra tërmeti i parë. /BBC