Banka Qendrore e ShBA-së rrit normat e interesit - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Banka Qendrore e ShBA-së rrit normat e interesit

NULL NULL
22.03.2023 23:30

Banka Qendrore e ShBA-së ka ngritur normat e interesit, pavarësisht frikës që kjo lëvizje mund të shkaktojë trazira financiare pas dështimit të disa bankave.

Rezerva Federale ka ngritur rezervat e saj për 0.25 përqind, duke ftuar sistemin bankar për të qenë “elastik dhe shëndosh”, raporton BBC, përcjell KlanKosova.tv.

Ajo po ashtu ka paralajmëruar rënia prej dështimit të bankave mund ta dëmtojë rritjen ekonomike në muajt në vijim.

Rezerva Fedrale ka qenë duke ngritur kostot e huas në përpjekje për të stabilizuar çmimet.

Javën e kaluar ka qenë edhe Banka Qendrore Evropiane që ka ngritur normat e interesit prej 0.5 përqind.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.