Bajrush Morina: Luta s’e ka seriozisht kandidimin, Vjosa s’i ka votat - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Bajrush Morina: Luta s’e ka seriozisht kandidimin, Vjosa s’i ka votat

NULL NULL
23/05/2015

Vjosa Osmani dhe Lutfi Haziri dje dhe sot i kanë shpallur kandidaturat për postin e kryetarit/es të Lidhjes Demokratike të Kosovës.

Të dy do ta konkurrojnë kryetarin aktual Isa Mustafa për numrin një të LDK-së.

Por, sipas gazetarit Bajrush Morina, i cili është njohës i zhvillimeve në LDK, përkundër kandidaturave, në krye të LDK-së do të vazhdojë të qëndrojë Isa Mustafa.

“Për mendimin tim, Vjosa Osmani nuk ka vota të mjaftueshme në Kuvend, sepse kryetari i LDK zgjidhet ne Kuvend, e jo sipas sistemit ‘një anëtar një votë’”.

“Ndërkaq Lutfi Haziri do të bëjë fushatë zgjedhore, por jo kandidaturë serioze për kryetar të LDK-së”.

“Më tepër besoj në një ‘marrëveshje xhentëlmene’ mes atij dhe Isa Mustafës, sesa në një kandidaturë serioze”.

“Haziri në prag të Kuvendit mund t’ia depozitojë votat e tij Isa Mustafës”.

“Gjithsesi, përkundër kandidaturave tjera një emër është favorit në këtë garë”.

“Isa Mustafa”.

bAJRUSH

Megjithatë, sipas ish kandidatit të LDK-së për deputet, e rëndësishme është që LDK-ja e ka krijuar një praktikë që partitë tjera nuk e kanë.

“Në LDK tashmë është krijuar tradita e garës me më shumë se një kandidat, diçka që nuk po ndodh te asnjë parti tjetër politike”.

“Pas vitit 2006 në LDK i kemi pasur dy gara zgjedhore me më shumë se një kandidat dhe me votim të fshehtë – e jo me duartrokitje. Edhe kjo vlen për t’u veçuar si vlerë e demokracisë politike që e ka LDK-ja dhe që nuk e kanë partitë te tjera”, ka deklaruar botuesi i gazetës Botapress.

Morina mendon se ardhja e kujtdo në krye të LDK-së nuk duhet të ndërrojë mënyrën e të funksionuarit politikisht të partisë.

“LDK nuk ka nevojë për ndërrim të kursit politik, por për avancim të tij”./Klan Kosova.