Avokati i njohur në SHBA shpallet fajtor për vrasjen e gruas dhe djalit të tij - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Avokati i njohur në SHBA shpallet fajtor për vrasjen e gruas dhe djalit të tij

NULL NULL
03.03.2023 08:51
Alex Murdaugh

Një avokat nga Karolina e Jugut është shpallur fajtor për vrasjen e gruas dhe djalit të tij për të shkëputur vëmendjen nga krimet e tij financiare shumë milionëshe, shkruan BBC, transmeton Klan Kosova.

Juria diskutoi për më pak se tre orë përpara se të dënonte Alex Murdaugh, 54 vjeç, për dy akuza për vrasje në fund të një gjyqi gjashtë-javor.

Ai përballet me 30 vjet deri në burgim të përjetshëm pa lirim me kusht.

Maggie dhe Paul Murdaugh u qëlluan nga një distancë e afërt pranë lukunive të qenve në pronën e tyre familjare më 7 qershor 2021.

Alex Murdaugh qëndroi i padurueshëm teksa mësoi fatin e tij gjatë seancës dëgjimore të së enjtes në mbrëmje në Walterboro.

“Dëshmitë e fajit janë dërrmuese”, tha gjykatësi i Gjykatës së Qarkut të Karolinës së Jugut, Clifton Newman, ndërsa hodhi poshtë një mocion mbrojtës për gjyq. Ai caktoi dënimin për të premten në mëngjes.

Rasti – kronika e rënies së një familjeje të lindur në pushtet dhe privilegj – bëri tituj kombëtarë, dokumentarë frymëzues në Netflix dhe HBO.

Murdaugh ishte dikur një avokat me ndikim për dëmtimet personale në shtet dhe për dekada deri në vitin 2006 anëtarët e familjes së tij kishin shërbyer si prokurorët kryesorë në zonë.

Por në gjyq u dëgjua se për vite me radhë ai kishte vjedhur nga partnerët e tij ligjorë dhe klientët për të ushqyer një varësi ndaj ilaçeve kundër dhimbjeve dhe një mënyrë jetese ekstravagante.

Murdaugh ishte deklaruar i pafajshëm për vrasjen e gruas dhe djalit të tij më të vogël në një përpjekje për të fshehur vite të korrupsionit financiar – mashtrim që ai vetë e kishte pranuar në gjykatë.

Pas vendimit të jurisë prej 12 personash, dhjetëra spektatorë u mblodhën jashtë pjesës së pasme të gjykatës, ku oficerët futën Murdaugh-in të prangosur me shpejtësi në një furgon të zi.

Gazetarët bërtisnin me pyetje, megjithëse ai mbeti i heshtur.

 

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.
*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.