Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Autoriteti Palestinez dënon “masakrën” izraelite në Rafah

NULL NULL
12.02.2024 12:54
ilustrim
Foto: Arkiv

Izraeli ndërmori një valë sulmesh vdekjeprurëse gjatë natës për të shoqëruar bastisjet e pengjeve në jug të Gazës.

Tani, ministria e Jashtme e Autoritetit Palestinez ka dënuar atë që e quajti një “masakër” izraelite në Rafah.

PA, e cila kontrollon Bregun Perëndimor të pushtuar, thotë se sulmet vranë 100 njerëz dhe plagosën shumë të tjerë.

Megjithatë, BBC tha se ka raportime kontradiktore për numrin e të vdekurve. Një zëdhënës i ministrisë së Shëndetësisë të kontrolluar nga Hamasi në Gaza tha se të paktën 67 palestinezë u vranë, ndërsa raportet e mëparshme thanë se ishin “rreth 100”.

Në një deklaratë për X, ministria pretendoi se kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu, “kryen masakra masive me një mentalitet hakmarrjeje, jo fitoreje dhe jo në përputhje me të drejtën ndërkombëtare, siç pretendon ai”.

Netanyahu është zotuar se do të vazhdojë me ofensivën ushtarake në Gaza.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.