Autoritetet australiane konfiskojnë 450 kg heroinë, ngarkesa më e madhe në histori të vendit

Autoritetet australiane konfiskojnë 450 kg heroinë, ngarkesa më e madhe në histori të vendit

NULL NULL
2 months më parë

Autoritetet në Australi njoftuan se kapën dërgesën më të madhe të heroinës të zbuluar ndonjëherë në vend.

450 kilogramë drogë ilegale u kapën brenda një kontejneri me pllaka të dërguar nga Malajzia në Melburn.

Një shtetas malajzian është arrestuar pas një operacioni të përbashkët nga Policia Federale dhe Forcat Kufitare australiane.

Dërgesa mbërriti në Portin e Melburnit – porti më i madh i Australisë për ngarkesa të kontejnerizuara dhe të përgjithshme – në një kontejner mallrash detare me pllaka qeramike.

Në inspektimin e dërgesës, oficerët vunë re pako me markë të veçantë heroine të kuqe, raporton DW, transmeton Klankosova.tv.

Hetuesit pastaj ekzaminuan një total prej 1290 paketash që përmbanin heroinë, drejtuar një biznesi në Melburn.

“450 kilogramët e drogës së paligjshme të kapur në bust kanë një vlerë të vlerësuar prej 90 milionë eurosh dhe përbëjnë ngarkesën më të madhe të heroinës të zbuluar ndonjëherë në Australi”, thuhet në deklaratë.