Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Australia paralajmëron se planet e Izraelit për ofensivën tokësore në Rafah mund të kenë pasoja shkatërruese

NULL NULL
12.02.2024 12:40
Ministrja e Jashtme e Australisë, Penny Womg

Qeveria australiane ka paralajmëruar se planet e Izraelit për një ofensivë ushtarake në Rafah mund të kenë “pasoja shkatërruese” për civilët palestinezë që strehohen atje.

Ministrja e Jashtme, Penny Wong, sugjeroi gjithashtu të hënën se një dështim për të siguruar kujdes të veçantë për më shumë se 1 milion civilë në zonë, shumë në tenda të improvizuara, do të “shkaktonte dëm serioz për interesat e vetë Izraelit”, përcjell Klankosova.tv.

Wong tha se 153 vende, përfshirë Australinë, kishin votuar tashmë në asamblenë e përgjithshme të OKB-së për një armëpushim të menjëhershëm humanitar.

“Shumë nga miqtë e Izraelit, përfshirë Australinë, kanë shprehur shqetësime të thella rreth raporteve për një operacion ushtarak izraelit në Rafah,” tha ajo të hënën.

“Ka një konsensus ndërkombëtar në rritje: Izraeli duhet të dëgjojë miqtë e tij dhe duhet të dëgjojë komunitetin ndërkombëtar”.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.