Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Astronomët zbulojnë se cili mund të jetë objekti më i ndritshëm i universit

NULL NULL
19.02.2024 22:56
Foto ilustruese

Astronomët kanë zbuluar se cili mund të jetë objekti më i ndritshëm në univers.

Objekti është një kuazar me një vrimë të zezë në zemrën e tij që po rritet aq shpejt sa që gëlltit ekuivalentin e një dielli në ditë, thonë astronomët, transmeton Klankosova.tv.

Kuazari që thyen rekord shkëlqen 500 trilionë herë më shumë se dielli ynë. Vrima e zezë që fuqizon këtë kuazar të largët është më shumë se 17 miliardë herë më e madhe se dielli ynë, raportoi një ekip i udhëhequr nga Australia të hënën në revistën Nature Astronomy.

Ndërsa kuazari i ngjan një pike të thjeshtë në imazhe, shkencëtarët parashikojnë një vend të egër.

Disku rrotullues rreth vrimës së zezë të kuazarit – gazi i ndritshëm rrotullues dhe lëndë të tjera nga yjet e gllabëruar – është si një uragan kozmik.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.