Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Astronautja e parë femër arabe arrin në hapësirë

NULL NULL
22.05.2023 19:34

Astronautja e parë femër arabe që shkoi në hapësirë ka arritur në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës.

Rayyanah Barnawi është një nga dy sauditët në misionin e dytë privat të Axiom Space, i cili u ngrit me një raketë SpaceX Falcon 9 nga SHBA të dielën.

Gjatë 10 ditëve të saj të planifikuara në orbitë në ISS, shkencëtarja 34-vjeçare biomjekësore planifikon të kryejë kërkime për kancerin e qelizave staminale dhe të gjirit.

Ajo shpreson të frymëzojë gratë në Lindjen e Mesme, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Në një video të filmuar në hapësirë para se të arrinte në ISS, ajo tha: “Për njerëzit në mbarë botën, e ardhmja është shumë e ndritshme. Unë do të doja që ju të ëndërroni të mëdha, të besoni në veten tuaj dhe të besoni në njerëzimin”.

Barnawi i bashkohet në Misionin Axiom 2 nga kolegu i misionit saudit Ali Alqarni, astronauti i dytë mashkull që shkoi në hapësirë, dhe dy amerikanë, komandanti Peggy Whitson dhe piloti John Shoffner.

Gjatë kohës së tyre në laboratorin orbital, ekuipazhi do të kryejë më shumë se 20 eksperimente shkencore dhe teknologjike, duke përfshirë pasojat e hapësirës në shëndetin e njeriut.

Eksperimentet e Barnawit do të bazohen në disa nga puna që ajo ka bërë gjatë nëntë viteve të fundit si një teknike laboratori kërkimor në Programin e Ri-inxhinierisë së Qelizave Staminale dhe Indeve të Spitalit Specialist King Faisal dhe Qendrës Kërkimore në Riad.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.