Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Artistët izraelitë vënë pengjet e Hamasit në qendër të vëmendjes

NULL NULL
13.11.2023 10:53
Artistët izraelitë

“Fotografitë e pengjeve janë në të gjithë botën”, thotë Yifat Gurion, kuratore e panairit vjetor të artit “Fresh Paint Art” në Tel Aviv, e cila aktualisht po i kushton të gjitha energjitë e saj për të rritur ndërgjegjësimin për jetën e pengjeve të mbajtura nga Hamasi.

Gurion nuk është e vetme në këtë qëndrim. Skena kulturore po i përgjigjet situatës së vazhdueshme të pengjeve me ngjarje artistike.

Në një instalim, një tavolinë e gjatë është zbukuruar me enët e shkëlqyera; gota vere dhe qirinj të vendosur si për një vakt tradicional Shabbat. Anëtarët e familjes zakonisht mblidhen këtu – por karriget në sheshin përballë Muzeut të Artit në Tel Aviv mbeten bosh. Ato janë të rezervuara për pengjet e rrëmbyer. Është një gjest që synon të shprehë se ata njerëz janë ende shumë të pranishëm në mendjet e izraelitëve.

Një tjetër projekt arti u montua në sheshin Safra në Jerusalem: Edhe këtu, duket sikur njerëzit duhet të kthehen menjëherë. Rreth 230 shtretër janë aty, pizhamet presin pronarët e tyre, librat me figura shtrihen në komodina. “Empty Beds” quhet instalacioni, i cili është ngritur nga organizata “Bring Them Home Now” në bashkëpunim me studentë të artit. Së bashku ata kënduan himnin kombëtar “Hatikvah”, titulli i të cilit do të thotë “shpresa”, shkruan DeutcheWelle në gjuhën angleze, transmeton Klankosova.tv.

“Nuk është një vend përkujtimor; qëllimi është të ndërgjegjësohet për pengjet”, tha Yifat Gurion. Projekti i artit që ajo ndihmoi në inicimin është një çështje për zemrën e saj dhe një që dëshiron ta çojë përtej kufijve të Izraelit. Ajo ka përshtypjen se pengjet po harrohen, pasi fokusi aktual është në situatën humanitare në Gaza: “Ndjej një pikëllim të thellë për njerëzit e pafajshëm të Gazës që po vuajnë”, thotë Gurion. “Por duket se botës i mungon pika se kjo nuk është hakmarrje dhe nuk duhet të jetë hakmarrje. Kjo është një përpjekje për të liruar më shumë se 200 pengje. Pra ky është një mesazh shumë, shumë i fuqishëm dhe shumë i rëndësishëm që duhet përsëritur”.

Në projekt morën pjesë artistë nga i gjithë Izraeli dhe disa nga jashtë. Përpara Muzeut të Artit në Tel Aviv, ata krijuan piktura të pengjeve bazuar në fotografi.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

lajme të ngjashme