Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Arteta deklarohet për të ardhmen me Arsenalin

NULL NULL
03.04.2024 17:00

Mikel Arteta i ka dhënë një përgjigje surprizë pyetjes së zgjatjes së kontratës me Arsenalin, pasi së fundmi është lidhur me Barcelonën.

Pas njoftimit të menaxherit të Barcelonës Xavi për qëllimin e tij për t’u larguar në fund të sezonit, Arteta doli si një favorit për ta pasuar atë në Camp Nou.

Megjithatë, 42-vjeçari largoi të gjitha spekulimet që e lidhin me një largim nga Topçinjtë, duke riafirmuar angazhimin e tij ndaj klubit të Londrës veriore.

Megjithatë, e ardhmja afatgjatë e Artetës në Emirates Stadium mbetet ende në balancë.

Arteta, i cili fillimisht mori drejtimin e Arsenalit në dhjetor 2019, pasoi shokun e tij spanjoll Unai Emery me një kontratë tre-vjeçare e gjysmë.

Ai nënshkroi një zgjatje të ujdisë në sezonin 2021-22 dhe marrëveshja e tij aktuale vlen deri në vitin 2025.

Pavarësisht se i ka mbetur pak më shumë se një vit në marrëveshjen e tij aktuale, Arteta nuk është në gjendje të japë një përditësim për ndonjë rinovim të mundshëm.

“Jo, asgjë. Jam shumë i lumtur. Kam ende një vit në kontratën time, është një kohë e gjatë në futboll. Lojtarët janë të lumtur, klubi është i lumtur. Nuk ka probleme. Unë jam i fokusuar vetëm në lojërat dhe fitoret e ndeshjeve të futbollit dhe kjo është gjëja më e rëndësishme për momentin”, u shpreh Arteta.

Pavarësisht mohimit të lidhjeve të Barcelonës nga Arteta, joshja e kthimit në klubin e tij të fëmijërisë mbetet një rrëfim bindës për spanjollin.

Megjithatë, për momentin, ai mbetet i fokusuar në punën në fjalë.

Arsenali e gjen veten në një garë të nxehtë për titull në Premier League, duke qenë  pas liderit Liverpool me vetëm dy pikë prapa me nëntë ndeshje të mbetura.

Skuadra e Artetës është gjithashtu në majë të garave evropiane, duke u përgatitur për një ndeshje të rëndësishme çerekfinale të Ligës së Kampionëve kundër Bayern Munichut, me përballjen e parë të planifikuar më 9 prill në Emirates.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.