Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Arsyet pse duhet të hani gjalpë kikiriku

NULL NULL
04.01.2020 11:30
Spoon and glass jar with creamy peanut butter on kitchen table, closeup

Humbja e peshës, parandalimi i kancerit të gjirit, ulja e pagjumësisë janë vetëm disa nga aryse pse duhet të filloni të hani gjalpë kikiriku pasi është një thesar natyror që mund të promovojë shumë ndryshime pozitive në trup.

Gjalpi është plot me vitamina, minerale të dobishme, yndyrna të shëndetshme dhe elemente që trupi juaj i dëshiron, transmeton Klan Kosova.

Ndihmon për të zvogëluar shanset e kancerit të gjirit

Proteinat natyrale dhe yndyrnat natyrale në kikirikë mund të zvogëlojnë ndjeshëm rrezikun e sëmundjeve të gjirit si kanceri. Kjo u mbështet nga një studim që u bë nga Fondacioni i Kërkimit të Kancerit të Gjirit dhe Instituti Kombëtar i Shëndetit i Sh.B.A. Ushqimi i këtij produkti çdo ditë ka një efekt pozitiv në trupin tuaj, dhe në gjinjtë tuaj në veçanti. Pra, nuk jeni alergjik ndaj tij, sigurohuni që ta shtoni në menunë tuaj.

Humbja e peshës

Rezulton se gjalpi i kikirikut është hequr padrejtësisht nga shumë plane diete, pasi dietologët e konsiderojnë tepër të yndyrshëm. Përkundrazi, gjalpi i kikirikut është një burim i shkëlqyeshëm i proteinave, fibrave dhe ushqimit. Ai nuk ndryshon nivelet e sheqerit në gjak dhe gjithashtu i siguron trupit tuaj elementë të shëndetshëm.

Ul nivelin e stresit

Ai përmban një sterol bimor – të quajtur beta-sitosterol, i cili mund të ndihmojë në normalizimin e niveleve të kortizolit të hormonit të stresit. Yndyrnat e  shëndetshme, antioksidantët, hekuri, magnezi, kalciumi dhe vitamina C ju ndihmojnë të kompensoni mungesën e këtyre elementeve në trupin tuaj, gjë që do t’ju bëjë të ndiheni më mirë. Gjithashtu, e kombinuar me ushqimin tuaj të preferuar, do të ketë një efekt edhe më të mirë në gjendjen shpirtërore.

Promovon aktivitetin dhe ndihmon në kujtesë

Vitamina E, zinku, magnezi dhe niacina në kikirikë mbështesin aktivitetin e trurit. Vitamina E është gjithashtu në gjendje të forcojë kujtesën, veçanërisht për njerëzit e moshuar. Madje u zbulua se ndihmon për të moderuar sëmundjen e Alzheimerit. Pra, një kavanoz me gjalpë kikiriku mund të jetë një rostiçeri e mirë që duhet të keni në dorë për gjyshërit tuaj të dashur!

Ndihmon muskujt të rikuperohen pas stërvitjes

Është një ushqim i shkëlqyeshëm para dhe pas stërvitjes. Yndyrnat dhe karbohidet e saj do t’ju mbushin me energji të mjaftueshme për të gjithë seancën. Shtë gjithashtu i pasur me kalium i cili luan një rol kryesor në shëndetin e muskujve në drejtim të rikuperimit. Për më tepër, mund t’ju ndalojë të keni dhimbje të muskujve dhe dhimbje barku, kështu që seanca juaj e stërvitjes do të shndërrohet në një kënaqësi.

Kontrollon tensionin e gjakut

Një tjetër veçori e mrekullueshme e kaliumit – është në gjendje të ulë presionin e gjakut. Ky efekt mbështetet me magnez – një element më shumë me të cilin kikirikët janë të pasur me të. Për tu siguruar që ai funksionon për ju, duhet të kërkoni një version të palejuar të këtij produkti.

Zvogëlon shanset për të zhvilluar diabet

Një tjetër pronë e mahnitshme e gjalpit të kikirikut – mund të zvogëlojë rrezikun e diabetit. Po, kikirikët përmbajnë shumë yndyrna, por ato janë yndyrna të pangopura – dhe ato janë të shëndetshme për ju. Ata janë në gjendje të përmirësojnë stabilitetin e glukozës dhe insulinës. Në hulumtimet e bëra nga Universiteti Harvard, ata gjetën disa rezultate të mahnitshme – gratë që konsumonin gjalpë kikiriku rregullisht kishin një rrezik të zvogëluar prej 21% të diabetit, në krahasim me ato që nuk e hanin kurrë.

Ju ndihmon të flini më mirë

Aminoacidi në kikirikë, i quajtur triptofan, rrit hormonin e gjumit, melatoninën dhe hormonin e lumturisë, serotonin. Ju qetëson, ngadalëson proceset e trupit tuaj dhe promovon një gjumë të mirë të natës. Megjithëse, nuk ka nevojë të hani shumë prej saj – vetëm disa lugë duhet të jenë të mjaftueshme.

I mirë për shtatzënat

Duket sikur ngrënia e gjalpit të kikirikut gjatë shtatëzanisë gjithashtu mund të ketë një efekt pozitiv në fetus. Është e mundur që ajo mund të promovojë tolerancën e fetusit dhe të ndihmojë për ta mbrojtur atë nga alergjitë e arrave në mitër. Gjithashtu, elementët e dobishëm të kikirikut do të përfitojnë për shëndetin e nënave.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.