Arrin në 42 mijë e 310 numri i viktimave nga tërmetet në Turqi - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Arrin në 42 mijë e 310 numri i viktimave nga tërmetet në Turqi

NULL NULL
22.02.2023 10:03

Autoriteti i Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave i Turqisë ka bërë të ditur se numri i të vdekurve nga dy tërmetet e fuqishme është rritur në 42 mijë e 310 viktima.

AFAD njoftoi se dy tërmetet me qendër në Kahramanmaraş u pasuan nga 7 mijë e 184 pasgoditje, shkruan Anadolu, transmeton Klankosova.tv.

Tërmetet me magnitudë 7.7 dhe 7.6 ballë goditën edhe dhjetë provinca të tjera, respektivisht provincat Adana, Adımay, Diyarbakır, Hatay, Gaziantep, Malatya, Kilis, Osmaniye, Elaziğ dhe Şanlıurfa, ndërsa u prekën mbi 13 milionë njerëz.

AFAD njoftoi se në zonën e tërmetit ekipet ngritën gjithsej 301 mijë e 289 tenda dhe 6 mijë e 375 kontejnerë që u dërguan nga ministritë dhe institucionet përkatëse, si dhe nga vende të tjera dhe organizata ndërkombëtare.

Më tej, tha se gjithsej 14 mijë e 740 personel vendas dhe ndërkombëtar i kërkim-shpëtimit janë duke punuar aktualisht në terren.

Gjithsej 698 mijë e 244 persona kanë marrë mbështetje psikosociale, me 497 mijë e 93 në zonën de tërmetit dhe 201 mijë e 151 jashtë zonës së tërmetit.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.