Arrestohet pasi hyri me veturë në pistën e aeroportit të Lionit - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Arrestohet pasi hyri me veturë në pistën e aeroportit të Lionit

NULL NULL
10/09/2018

Një person u arrestua pasi bëri një shkelje të sigurisë në Aeroportin Saint-Exupery të Lionit, transmeton Klan Kosova.

Sipas zyrës së prokurorit të Lionit, shoferi ka qenë i njohur edhe më parë për policinë dhe besohet se është shtetas francez.

Prokurori i Parisit po vlerëson situatën për të vendosur nëse do të fillojë një hetim kombëtar, derisa motivet për këtë veprim ende nuk dihen.

“Ai (shoferi) thuhet se tha:” Unë jam dërguar nga Allahu “, por unë nuk kam konfirmim të plotë për këtë”, tha prokurori i Lionit, Marc Cimamonti për gazetarët në një konferencë shtypi.

Policia e Lionit ka konfirmuar se personi që po ngiste një makinë të bardhë në autostradën A43 nga Broni drejt aeroportit të madh të Lyonit.

Policia u mundua ta ndalonte ndërsa ai e shtyu përpara barrierat e sigurisë dhe u fut në pistën e Terminalit 1.

Rreth 20 vetura të policisë kanë ndjekur personin që më pas u arrestua, teksa identiteti i tij nuk është bërë i ditur.

Disa fluturime u transferuan në Marsejë pas incidentit dhe aeroporti ka konfirmuar fluturimet janë suspenduar deri në njoftimin e mëtejshëm.