Arrestohet Martin Shkreli - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Arrestohet Martin Shkreli

NULL NULL
17/12/2015

Martin Shkreli, drejtori ekzekutiv i kompanisë amerikane të barnave i cili ngriti çmimin e ilaçit për HIV nga 13.50 dollarë në 750 dollarë, i cili raportohet se u arrestua për mashtrim me letra me vlerë në lidhje me një firmë që e ka themeluar ai.

Ai u akuzua në mënyrë të paligjshme marrjen e aksioneve nga Retrophin Inc, një firmë bioteknologjia e cila filloi në vitin 2011, dhe duke e përdorur atë të paguajë borxhet nga marrëveshjet që nuk kanë lidhje të biznesit, tha Bloomberg.

Shkreli u përjashtua nga Retrophin në vitin 2014 dhe paditur.