Armëpushim në Jemen - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Armëpushim në Jemen

NULL NULL
15/12/2015

Një  armëpushim shtatë ditor ka filluar në Jemen, pasi bisedimet e paqes janë në rrugë e sipër në Svicër, thotë OKB-ja.

I dërguari i posaçëm i OKB-së tha se e sheh armëpushimin si hap të parë drejt  ndërtimit të një paqeje të qëndrueshme.

Udhëheqësja e koalicionit Arabia Saudite e ka mbështetur qeverinë e Jemenit duke se e ka të drejtën e rezervuar për t’ju përgjigju çdo shkeljeje, shkruan BBC, përcjellë Klan Kosova.

Koalicioni ka luftuar lëvizjen rebele Houthi dhe aleatët e tij që kur presidenti Abdrabbuh Mansour Hadi u detyrua të dalë në ekzil në muajin mars.

Të paktën 7500 njerëz anë vrarë deri tani, pothuajse gjysma e tyre civil.

Armëpushimi hyri në efekt sot në ora 09:00.