Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Armenia mbështet Azerbajxhanin për të pritur konferencën për klimën COP29

NULL NULL
07.12.2023 20:41

Armenia ra dakord të enjten të mos bllokojë kandidaturën e Azerbajxhanit për të mbajtur konferencën e klimës COP29 të OKB-së  për vitin e ardhshëm si pjesë e një serie veprimesh të mira e që janë të ndërsjella nga të dyja shtetet dhe që për synim kanë promovimin pajtimin mes fqinjëve të larguar të Kaukazit Jugor.

Kjo mund të tregojë veprimin besimin më të madh mes Jerevanit dhe Bakut pasi Azerbajxhani në shtator nisi pushtimin në rajonin e shkëputur Nagorno-Karabakh nga armenët etnikë që e kishin kontrolluar atë.

Një deklaratë e përbashkët nga të dyja administratat tha se Azerbajxhani do të lirojë 32 pjesëtarë të shërbimit dhe Armenia do të lirojë dy ushtarë azerbajxhanas.

“Të dy vendet rikonfirmojnë synimin e tyre për të normalizuar marrëdhëniet dhe për të arritur një traktat paqeje mbi bazën e respektimit të parimeve të sovranitetit dhe integritetit territorial”, thuhet në deklaratë.

Armenia dhe Azerbajxhani kanë qenë në mosmarrëveshje për më shumë se tre dekada lidhur me Nagorno-Karabakun, i cili e kishte çliruar veten nga kontrolli i Bakut në një konflikt të përgjakshëm etnik që shoqëroi rënien e Bashkimit Sovjetik në vitin 1991, duke mbijetuar me mbështetjen financiare, ushtarake dhe diplomatike nga Jerevani, shkruan Reuters, transmeton Klankosova.tv.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.