Arkitekti britanik David Chipperfield shpërblehet me Çmimin Pritzker - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Arkitekti britanik David Chipperfield shpërblehet me Çmimin Pritzker

NULL NULL
07.03.2023 19:02
David Chipperfield

Arkitekti britanik dhe planifikuesi urban, David Chipperfield fitoi Çmimin Pritzker për vitin 2023, njoftuan organizatorët e shpërblimit më prestigjioz për arkitekturë të martën, shkruan New York Times, përcjell Klankosova.tv.

Chipperfield, 69 vjeçar u shpërblye për “dizajnin e përjetshëm modern që ballafaqohet me urgjencat klimatike, transformon marrëdhëniet shoqërore dhe rinon qytetet”, thuhet një deklaratën zyrtare.

Arkitekti tha se ishte i ‘shumë i nderuar’ të bëhet laureate i 52-të i çmimit.

“Unë e marr këtë çmim si një inkurajim për të vazhduar të drejtoj vëmendjen time jo vetëm në thelbin e arkitekturës dhe kuptimin e saj, por edhe në kontributin që ne si arkitektë mund të japim për të adresuar sfidat ekzistenciale të ndryshimeve klimatike dhe pabarazisë shoqërore,” deklaroi Chipperfield.

Ai është i njohur për rinovimet dhe rindërtimet e ndërtesave të vjetra, duke i përditësuar ato për epokën moderne duke nderuar historinë dhe kulturën e tyre dhe duke ruajtur mjedisin natyror.

Ndër më të mirat e tij është një rindërtim i Muzeut Neues në Berlin, i cili u ndërtua në shekullin e XIX dhe u shkatërrua kryesisht në Luftën e Dytë Botërore dhe rishpikja e një monumenti të Venedikut të shekullit të XVI, Procuratie Vecchie.

Punime të tjera kryesore përfshijnë Museo Jumex në Mexico City; Muzeu i Letërsisë Moderne në Marbach, Gjermani; Biblioteka Publike Des Moines e Ioëa-s; dhe një ndërtesë e re për Muzeun e Artit Saint Louis në Misuri.

Fondacioni Hyatt, i cili sponzorizon çmimin, tha se çdo punë e Chipperfield “bëhet një ndërmarrje qytetare që i shërben shoqërisë”.

Ai e lavdëroi atë për veprat e tij “delikate, por të fuqishme, të nënshtruara por elegante” që shtrihen mbi katër dekada dhe disa kontinente.

“Ai është i siguruar pa arrogancë, duke shmangur vazhdimisht tendencën për t’u përballur dhe mbështetur lidhjet midis traditës dhe inovacionit, duke i shërbyer historisë dhe njerëzimit,” tha Tom Pritzker, kryetar i fondacionit.

Çmimi Pritzker u dha për herë të parë në vitin 1979. Fituesit e shquar përfshijnë britanikun Norman Foster, arkitektin japonez Arata Isozaki dhe Balkrishna Vithaldas Doshi nga India.

Vitin e kaluar, Diebedo Francis Kere i lindur në Burkina Faso u bë fituesi i parë afrikan.

Chipperfield ka përfunduar më shumë se 100 projekte në të gjithë Azinë, Evropën dhe Amerikën e Veriut./Klankosova.tv/