Arifi thotë se takimi Kurti-Lajçak ishte përpjekje për ta mbajtur gjallë procesin e dialogut

Arifi thotë se takimi Kurti-Lajçak ishte përpjekje për ta mbajtur gjallë procesin e dialogut

NULL NULL
6 days më parë

Ish-këshilltari i presidentit Hashim Thaçi, Ardian Arifi, thotë se takimi i sotëm ndërmjet Përfaqësuesit special të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak dhe kryeministrit, Albin Kurti, ishte përpjekje për ta mbajtur gjallë procesin e dialogut.

Tutje ai deklaroi se dialogu si proces ka arritur në një pikë kritike, për mos të thënë ka ngecur dhe nuk është duke ecur përpara.

“Nëse nuk do të ketë dialog, atëherë e kundërta e dialogut është tensionimi i mëtutjeshëm i situatës, destabilizimi i situatës, gjë që është e keqe për Kosovën, për Rajonin dhe për Bashkësinë ndërkombëtare. Edhe për Kosovën edhe statusquo është e keqe, se ne jemi ata të cilët nuk e kanë të përmbyllur konsolidimin ndërkombëtarë të shtetësisë.” u shpreh Arifaj në emisionin Edicioni Special të Klan Kosovës.

Tutje ai thotë se në bazë të leximit të zhvillimeve të përgjithshme palët janë larg nga një marrëveshje përfundimtare dhe në këtë ndikojnë edhe zhvillime të tjera ndërkombëtare. Sipas tij Evropa është litrealisht e paaftë që të merret me tema si dialogu Kosovë- Serbi, që kërkon përkushtim të tërë faktorit ndërkombëtarë.

“Gjithë shpresat si gjithmonë janë te Amerika, këtë e tregon historia ndaq e shkurtë, ndaq më e largët, pa angazhimin e drejtpërdrejtë dhe intensiv e dinamik të SHBA-së gjërat nuk kanë ecë përpara, në Ballkan, jo vetëm në Kosovë.”

Arifi e komentoi edhe takimin, sipas tij të ndërmjet Kurtit dhe Lajçak, duke treguar se ka dy kuptime.

“Mund t’i ketë dy kuptime, një puna është aq mirë, sa nuk kanë nevojë me fol shumë, por janë marrë vesh për krejt për 20 minuta. Ose puna është aq keq sa që nuk kanë çka me folë, edhe munden me ba një tentim tjetër për me u taku me mbajtë gjallë procesin, por jo me arritë diçka substanciale.”