“Arbëria”, lagjja më e papërshtatshme për personat me aftësi të kufizuar (VIDEO) - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

“Arbëria”, lagjja më e papërshtatshme për personat me aftësi të kufizuar (VIDEO)

NULL NULL
nga Mërgime Taraku 25.02.2023 18:56
karroca

Personat me karrocë nuk kanë qasje të lehtë në shumë pjesë të kryeqytetit.

Në objektet e institucioneve të vendit, e të tjera private nuk është menduar nga pronarët e tyre ofrimi i mundësisë për personat me aftësi të kufizuar që të lëvizin si duhet. Nuk ka pjesë që ua ofron këtë mundësi, raporton “Ju Flet Prishtina”.

Komuna e Prishtinës në kuadër të planit të mobilitetit ka përfshirë edhe mundësinë e krijimit të hapësirave të cilat ua mundësojnë qasjen në objekte të ndryshme.

Sipas tyre, këta persona problem pos në lagjen “Arbëria” kanë pasur edhe tek shkallët mbi “Kurriz” e që tashmë janë duke iu bërë qasjen edhe në atë zonë pasi që janë duke u rinovuar.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.