Arabia Saudite bën thirrje për takim urgjent të OPEC + për stabilizimin e tregut të naftës

Arabia Saudite bën thirrje për takim urgjent të OPEC + për stabilizimin e tregut të naftës

6 muaj më parë

Arabia Saudite sot bëri thirrje për një takim urgjent të OPEC +, organizatës së vendeve eksportuese të naftës që përbëhet prej 14 kombeve, në një përpjekje për të stabilizuar tregun e naftës gjatë pandemisë së koronavirusit.

“Ne më parë u përpoqëm të arrinim një marrëveshje në grupin OPEC + dhe nuk mundëm ta arrinim një konsensus në atë kohë”, tha një zyrtar, njofton Klan Kosova.

“Ftesa në takimin e OPEC + vjen në vlerësim të kërkesës së Presidentit Trump dhe miqve në Shtetet e Bashkuara.”

Njoftimi vjen pasi Princi i Kurorës Mohamed bin Salman dhe Presidenti i SHBA-së Donald Trump, të cilët patën një telefonatë për të diskutuar çështjen, sipas mediave shtetërore.