Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Anija kozmike private në hënë punon ende, pas thyerjes së këmbës dhe rënies – por jo për shumë kohë

NULL NULL
29.02.2024 13:37
Odysseus
Odysseus

Anija e parë private kozmike amerikane që u ul në Hënë, theu një këmbë në momentin e uljes përpara se të rrëzohej, sipas zyrtarëve të kompanisë që thanë të mërkurën se ishte në prag të humbjes së fuqisë, raporton AP, transmeton Klan Kosova.

Intuitive Machines, kompania që ndërtoi pajisjen, publikoi foto të reja të mërkurën, gjashtë ditë pas uljes, që tregonin të paktën një këmbë të thyer në anijen me gjashtë këmbë. Ajo hyri shumë shpejt, rrëshqiti dhe u rrëzua teksa preku pranë polit jugor të Hënës të enjten e kaluar, duke penguar komunikimin dhe fuqinë. Është dashur të funksionojë për të paktën një javë.

CEO Steve Altemus tha se anija kozmike, e quajtur Odysseus, ishte ende “gjallë” dhe gjeneronte energji diellore, por pritet të heshtë së shpejti. Mbrëmjen e së mërkurës vonë, kompania tha se anija kozmike  mund të zgjasë deri të enjten.

Kur të vijë fundi, tha Altemus, kontrollorët e fluturimit do të “fusin Odien në natën e ftohtë të hënës”, kështu që në dy deri në tre javë, pasi të ngrihet natën hënore, ata mund të përpiqen të rifitojnë kontaktin.

Drejtori i misionit, Tim Crain, tha se është i pasigurt nëse Odysseus do të “zgjohet”. I ftohti ekstrem i natës hënore mund të plas elektronikën dhe të shkatërrojë bateritë.

“Nata hënore nuk është një shaka”, tha Crain në platformën X. “Imagjinoni të lini elektronikën tuaj të preferuar jashtë për 14 netë në Antarktidë!”.

Misioni ishte zbarkimi i parë i ShBA-së në Hënë në më shumë se 50 vjet dhe vetëm i dyti sipas programit komercial të NASA-s për dërgesat hënore. Por ai e tejkaloi shumë përpjekjen e dështuar të një rivali muajin e kaluar; ai tokëzues kishte një rrjedhje karburanti dhe u përplas përsëri në Tokë.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.