Anija e parë për në Afrikë niset nga porti i Ukrainës - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Anija e parë për në Afrikë niset nga porti i Ukrainës

Një total prej 17 anijesh tashmë janë larguar nga portet e Ukrainës me më shumë se 475 mijë tonë produkte bujqësore në bord.

NULL NULL
16/08/2022

Anija që transportonte ngarkesën e parë të ndihmave ushqimore humanitare me destinacion Afrikën është larguar nga porti ukrainas i Pivdennyi, në qytetin jugor të Odesës.

Komandanti Brave, me 23 mijë tonë grurë në bord, u nis për në portin afrikan të Xhibutit me furnizime të destinuara për konsumatorët në Etiopi, shkruan Skynews, transmeton Klankosova.tv.

“Ministria dhe Kombet e Bashkuara po punojnë në mënyra për të rritur furnizimet ushqimore për shtresat e cenueshme sociale të popullsisë afrikane”, thuhet në një deklaratë të ministrisë së Infrastrukturës.

Një total prej 17 anijesh tashmë janë larguar nga portet e Ukrainës me më shumë se 475 mijë tonë produkte bujqësore në bord.

Eksportet e drithërave të Ukrainës kanë rënë që nga fillimi i luftës për shkak të mbylljes së porteve të saj në Detin e Zi, një kanal vendimtar për dërgesat, gjë që rriti çmimet globale të ushqimit dhe ngjalli frikën e mungesave në Afrikë dhe Lindjen e Mesme.

Por tre porte të Detit të Zi u zhbllokuan muajin e kaluar sipas një marrëveshjeje të arritur midis Moskës dhe Kievit dhe të ndërmjetësuar nga Kombet e Bashkuara dhe Turqia.