Angli: Kosovari i vë flakën vetes para syve të djalit për shkak të borxheve nga kumari - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Angli: Kosovari i vë flakën vetes para syve të djalit për shkak të borxheve nga kumari

NULL NULL
09/08/2022

Një kosovar në Angli e dogji veten për vdekje përpara djalit të tij adoleshent pasi kishte borxhe kumari prej afro 300 mijë eurosh, shkruan Dailymail, transmeton Klan Kosova.

Bylent ‘Bill’ Troshupa, 53 vjeç, u bë i çrregullt dhe i zemëruar pasi humbi mijëra funte duke luajtur  12 orë në ditë gjatë pandemisë me firma si William Hill dhe 888.

Martesa e tij u prish dhe një urdhër ndalimi e pengoi atë të vizitonte gruan Julie Martin, 51-vjeçare, dhe djalin e tyre 16-vjeçar.

Por babai i dy fëmijëve mbërriti me një thikë, kanaçe me karburant dhe zarf plot me para, ndërsa djali i tij ishte vetëm në shtëpi nëntorin e kaluar.

Ai e nisi duke e përplasur derën pasi kërkoi të futej brenda. Më pas i vendosi paratë përmes kutisë së postës, dhe duke larguar prapa disa hala e duke ia vënë flakën vetes.

Djali i shqetësuar i telefonoi nënës së tij dhe i tha se “babai i tij ishte në zjarr” jashtë. Ajo nxitoi në shtëpi për ta gjetur Troshupën në zjarr, duke bërtitur teksa binte në dysheme.

Një fqinj vrapoi në përpjekje për ta ndihmuar me një batanije, por djegiet e tij ishin shumë të rënda.

Shërbimet e urgjencës luftuan për 90 minuta në vendngjarje përpara se ai të intubohej për ta mbajtur të gjallë dhe e dërguan me helikopter në spitalin Broomfield.

Dr Niall Martin, nga njësia e djegieve, tha se ai pësoi një arrest kardio-pulmonar dhe vdiq në orën 1:30 të mëngjesit.

Zonja Martin, e cila gjithashtu ka një vajzë, 22 vjeçe, u ul në seancën 1-orëshe me lot duke shtrënguar duart e dy miqve. Hetimi vjen pasi ministrat janë kritikuar për vonimin e një Libri të Bardhë mbi rregulloret e lojërave të fatit, të cilat pritet të zbuten.

Më pas, zonjusha Martin, e cila është bërë një aktiviste e zëshme për viktimat e varësisë ndaj lojërave të fatit, tha për Daily Mail: “Qeveria duhet të përshpejtojë veprimet.

“Kjo nuk ka të bëjë me vdekjen e burrit tim. Kjo më ka prekur mua, ka prekur fëmijët tanë, ka prekur familjen e tij”.

“Por kjo është vetëm maja e ajsbergut, ka mbi 400 vetëvrasje çdo vit dhe mijëra të tjera me anti-depresivë dhe që vuajnë me probleme të shëndetit mendor”.

Gjykata dëgjoi se Troshupa ishte një mrekulli e matematikës si fëmijë, duke fituar një konkurs kombëtar në vendlindjen e tij, Kosovë dhe duke u renditur i treti në të gjithë ish-Jugosllavinë.

Dailymail shkruan se i ndjeri ishte në vitin e dytë të studimeve për mjekësi në Kroaci kur filloi Lufta Ballkanike dhe iu desh të ikte në fluturimin e fundit pasi ishte në rrezik nga nacionalistët serbë si një mysliman etnik kosovar.

Bylent Troshupa mbërriti në Londër, por asnjë nga kualifikimet e tij nuk u njohën, kështu që ai punoi si shofer, por kishte probleme me shëndetin mendor nga lojërat e fatit.

Në izolim, ai u la në pushim dhe u nda nga gruaja e tij pasi u dënua për sulm ndaj saj në shtator 2020.