Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Analiza e ADN-së zbulon sindromën Down tek njerëzit parahistorikë

NULL NULL
21.02.2024 21:22
Analiza e ADN-së zbulon sindromën Down tek njerëzit parahistorikë
Analiza e ADN-së zbulon sindromën Down tek njerëzit parahistorikë

Një analizë e re e ADN-së antike ka zbuluar se defekte të rralla të drejtuara nga gjenet, si Sindroma Down, kanë ndodhur te qeniet njerëzore për shumë mijëra vjet më parë.

Jo vetëm që ekzistonin defektet e lindjes, por këto foshnje shpesh varroseshin me kujdes nga komuniteti i tyre. Kjo sugjeron se ata ishin përfshirë si pjesë e komunitetit pavarësisht dallimeve të tyre, thanë studiuesit, raporton Upi, transmeton Klan Kosova.

Gjashtë raste të sindromës Down dhe një rast i sindromës Edward (një gjendje më e rëndë) janë gjetur në ADN-në e mbijetuar të popullatave njerëzore që jetonin në Spanjë, Bullgari, Finlandë dhe Greqi 4500 vjet më parë, thanë studiuesit.

Këto rezultate erdhën nga analiza e ADN-së e rreth 10,000 njerëzve të lashtë që kërkonin trisomi autosomale, një defekt i lindur në të cilin njerëzit mbajnë një kopje shtesë të një prej 22 kromozomeve të parë.

Studimi zbuloi gjithashtu një rast të sindromës Edwards, një gjendje edhe më e rrallë e shkaktuar nga tre kopje të kromozomit 18.

Ky defekt gjenetik shkakton simptoma shumë më të rënda se sindroma Down, thanë studiuesit. Mbetjet treguan shenja të anomalive të rënda në rritjen e kockave dhe fëmija vdiq rreth javës së 40-të të shtatzënisë.

Të gjithë këto foshnje u varrosën me kujdes, duke treguar se shoqëritë e lashta e kuptonin se ata ishin pjesë e komunitetit të tyre pavarësisht defekteve të tyre të lindjes, thotë studimi.

Kjo ishte veçanërisht e vërtetë për epokën e hershme të hekurit në Spanjë, ku studiuesit gjetën një rast të vetëm të sindromës Edwards dhe një numër në rritje të rasteve të sindromës Down.

Studimi i ri u publikua të martën në revistën Nature Communications.

“Eshtrat nuk mund të konfirmonin se këto foshnja mbijetuan deri në lindje, por ata ishin midis foshnjave të varrosura brenda shtëpive në vendbanim, ose brenda ndërtesave të tjera të rëndësishme,” tha studiuesi Roberto Risch, arkeolog nga Universiteti Autonom i Barcelonës.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.