Amerika jep edhe 400 milionë dollarë për ndihmë ushtarake për Ukrainën - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Amerika jep edhe 400 milionë dollarë për ndihmë ushtarake për Ukrainën

NULL NULL
03.03.2023 19:03

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë njoftuar një raund tjetër ndihme ushtarake për Ukrainën, një paketë municionesh dhe mbështetje të tjera me vlerë prej 400 milionë dollarësh.

Paketa do të financohet duke përdorur Autoritetin Presidencial të Tërheqjes, i cili autorizon presidentin të transferojë artikuj dhe shërbime nga aksionet e ShBA-së pa miratimin e Kongresit gjatë një emergjence, tha Sekretari i Shtetit, Antony Blinken, shkruan Aljazeera, transmeton Klankosova.tv.

“Kjo paketë ndihme ushtarake përfshin më shumë municion për “HIMARS” dhe obus të ofruara nga ShBA-ja, të cilat Ukraina po i përdor në mënyrë kaq efektive për të mbrojtur veten, si dhe municione për automjetet luftarake të këmbësorisë Bradley, urat e lëshuara me automjete të blinduara, municionet dhe pajisjet e prishjes, dhe mirëmbajtje të tjera si trajnime dhe mbështetje”, tha ai.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS