Albin Kurti e kujton Arbër Xhaferin në shtatë vjetorin e vdekjes - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Albin Kurti e kujton Arbër Xhaferin në shtatë vjetorin e vdekjes

NULL NULL
15/08/2019

Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti, me anë të një postimi në rrjetin social Facebook ka kujtuar në shtatë vjetorin e vdekjes politikanin, Arbën Xahferi.

Kurti ka thënë se Xhaferi ka hyrë me shumë dije në politikë dhe ka prodhuar shumë dije në politikë.

“Sepse mendimi i tij ka qenë mendim në ecje, mendim që nuk ndalej asnjëherë. Sëmundja që e kaploi njëmend e pasivizoi atë fizikisht, porse mendja e tij u bë më dinamike se kurrë më parë. Ashtu sikurse që në trupin e ngurtë ziejnë pafund atome e grimca tjera me shpejtësi marramendëse, ngjashëm në siluetën e ngadalësuar të Arbën Xhaferit punonte mendja e tij krijuese. Ndonëse i kufizuar dhe i dërrmuar nga Parkinsoni, shkrimet më të mira dhe më të fuqishme të Arbënit ishin pikërisht ato të dekadës së fundit të jetës së tij”, ka shkruar Kurti në Facebook.

Ja postimi i plotë i tij:

Ribotim i tekstit nga gushti 2012 me rastin e 7 vjetorit të vdekjes së Arbën Xhaferit.Mendimi në ecjeArbën Xhaferi e…

Publiée par Albin Kurti sur Jeudi 15 août 2019