Akullnajat e Kashmirit po shkrihen me një "shpejtësi alarmante" (VIDEO)

Akullnajat e Kashmirit po shkrihen me një “shpejtësi alarmante” (VIDEO)

NULL NULL
2 months më parë

Thajiwas është një akullnajë pranë Sonmarg në Kashmir të kontrolluar nga India.

I njohur për livadhet piktoreske që e rrethojnë dhe ecjet gjatë ditës në ujëvarat dhe buzën e tij, tani kjo pjesë masive e akullit po shkrihet me shpejtësi.

Sipas studiuesve në Universitetin e Kashmirit në Srinagar, Thajiwas është tërhequr më shumë se 50 metra vetëm në tre vitet e fundit, raporton AP, tranmeton Klankosova.tv.

Profesori Irfan Rashid thotë se mijëra akullnajat në rajonin Himalayan të Kashmir po shkrihen për shkak të ndryshimeve në sistemin klimatik dhe përdorimit të tokës dhe po kërcënon furnizimin me ujë të miliona njerëzve.