9:54, 23 Gusht 2019

Mjekët rusë që trajtuan viktimat e rrezatimit pas një shpërthimi ushtarak në Arktik nuk kishin asnjë mbrojtje dhe tani kanë frikë se ata janë rrezatuar vetë.

Dy nga mjekët në Arkhangelsk, në kushte anonimiteti folën për BBC Russian në lidhje me evakuimin e viktimave, njofton Klan Kosova.

Pesë inxhinierë bërthamorë vdiqën në 8 gusht kur një motor “izotop-karburant” u hodh në erë në Nyonoksa, thanë zyrtarët. Gjashtë persona të tjerë u plagosën.

Presidenti Vladimir Putin tha se testi përfshin një sistem të ri armësh.

Zyrtarët dhanë disa detaje rreth aksidentit. Më 14 gusht Shërbimi i motit në Rusi Rosgidromet zbuloi se nivelet e rrezatimit ishin spikatur 16 herë mbi normale, në Severodvinsk, një qytet 47 km (29 milje) në lindje të Nyonoksa.

Sipas të dhënave zyrtare, rrezatimi që arriti në Severodvinsk nuk ishte aq i rëndë sa të shkaktonte sëmundje, njofton Klan Kosova.

Konkurs Pune

Lexo më shumë