Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Agjencia Evropiane e Hapësirës organizon transmetimin e parë drejtpërdrejtë të planetit Mars

NULL NULL
02.06.2023 18:01
planeti mars

Bëhuni gati për ta parë Marsin në kohë reale.

Agjencia Evropiane e Hapësirës do të transmetojë në YouTube imazhet e para drejtpërdrejt nga Marsi, sipas deklaratës nga agjencia.

Transmetimi do të fillojë në orën 18:00. Koha e Evropës Qendrore, ose mesdita ET, dhe do zbuloni një imazh të ri çdo 50 sekonda.

Përditësimet do të jenë gjithashtu të disponueshme në llogarinë e ESA-s në Twitter dhe hashtagu #MarsLIVE, tha agjencia.

Ngjarja po feston 20 vjetorin e lëshimit të orbitës së agjencisë Mars Express – një mision për të marrë imazhe tredimensionale të sipërfaqes së planetit për ta parë atë në detaje më të plota.

“Normalisht, ne shohim imazhe nga Marsi dhe e dimë se ato janë marrë ditë më parë”, tha James Godfrey, menaxher i operacioneve të anijeve kozmike në qendrën e kontrollit të misionit të ESA-s në Darmstadt, Gjermani, në një deklaratë. “Jam i emocionuar të shoh Marsin siç është tani – aq afër një ‘tani’ marsian sa mund të arrijmë!”.

Por a nuk kemi parë imazhe të Marsit më parë? “Po, por jo live”, tha ESA.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.