Agjencia amerikane e lajmeve fiton dy çmime Pulitzer për mbulimin e luftës në Ukrainë - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Agjencia amerikane e lajmeve fiton dy çmime Pulitzer për mbulimin e luftës në Ukrainë

NULL NULL
09.05.2023 00:02
AP news

Agjencia amerikane e lajmeve Associated Press sot fitoi çmimin Pulitzer për Shërbimin Publik për raportimin e tij tërheqës nga Mariupoli, Ukrainë, gjatë rrethimit rus të qytetit dhe çmimin Pulitzer për fotografinë e lajmeve të fundit për mbulimin vizual të tmerreve të luftës Rusi-Ukrainë.

“Gazetarët e AP-së kanë bërë punë të guximshme dhe të rëndësishme në Ukrainë gjatë gjithë luftës, duke vënë në qendër të vëmendjes në veçanti viktimat njerëzore të konfliktit”, tha zëvendëspresidentja e lartë dhe redaktorja ekzekutive e AP-së, Julie Pace.

“Nga shpërndarja e dezinformatave ruse te kontributi në krijimin e një korridori humanitar, puna e tyre ka qenë një shërbim i jashtëzakonshëm publik dhe ne jemi kaq të kënaqur që është nderuar nga bordi i Pulitzer”, shtoi Pace.

Medalja prestigjioze e Artë për Shërbimin Publik u dha në bazë të raportimit ekskluziv të ekipit të Mariupolit dhe imazheve përcaktuese të rrethimit të qytetit, që i ofroi botës një dritare në realitetin shkatërrues të pushtimit rus.

Gazetarët e vetëm ndërkombëtarë të mbetur në Mariupol, Mstyslav Chernov, Evgeniy Maloletka dhe Vasilisa Stepanenko dokumentuan tmerret e pushtimit të Rusisë, duke përfshirë varrezat masive, fëmijët që po vdesin dhe granatimet e një materniteti, duke jetuar nën bombardime të vazhdueshme deri në arratisjen e tyre të tmerrshme. I shkëputur nga energjia elektrike dhe komunikimi, ekipi i AP u zhvendos në të gjithë qytetin duke kërkuar për sinjalet më të dobëta për të transmetuar raportimin.

Puna e ekipit shpëtoi mijëra jetë, sipas nënkryetarit të bashkisë së Mariupolit, i cili tha se mizoritë e ekspozuara nga AP-ja çuan në një shtytje për korridoret humanitare dhe lejuan evakuime masive. Raportimi i tyre ishte i dobishëm në luftimin e dezinformatave rreth luftës.

Nga Kievi, Mariupol, Bucha, Kharkiv dhe Kherson, fotografët e AP dhanë një pamje të pafiltruar të tmerreve të luftës. Ata kapën imazhe të të vdekurve me detaje të papërpunuara, tronditëse, duke balancuar përgjegjësinë e dokumentimit të lajmit me sigurinë e tyre që vepron në një zonë konflikti.

AP për herë të fundit fitoi çmimin Pulitzer për Shërbimin Publik në vitin 2016 për hetimin e saj të industrisë së peshkimit në Azinë Juglindore që liroi më shumë se 2000 skllevër dhe gjurmoi ushqimet e detit që ata kapën në supermarkete dhe ofruesit e ushqimit për kafshë në të gjithë ShBA-në. Për herë të fundit fitoi çmimin e fotografisë së lajmeve të fundit në vitin 2021 për imazhet e protestave shpërthyese në ShBA për padrejtësitë racore.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iO