Afrika e Jugut akuzohet për armatosje të Rusisë - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Afrika e Jugut akuzohet për armatosje të Rusisë

NULL NULL
12.05.2023 08:32
LADY R

Ambasadori amerikan në Afrikën e Jugut akuzoi të enjten qeverinë e Afrikës së Jugut për dërgimin e armëve dhe municioneve në një anije mallrash ruse të sanksionuar në fund të vitit të kaluar, thanë mediat lokale.

“Ndër gjërat që vumë në dukje ishte ankorimi i anijes së mallrave në bazën detare të Simon’s Town nga data 6 deri më 8 dhjetor 2022, e cila ne jemi të bindur që ngarkoi armë dhe municione në atë anije në qytetin e Simonit ndërsa kthehej në Rusi. ”, tha ambasadori Reuben Brigety II për mediat lokale, përfshirë News24.com.

“Ne jemi të sigurt se armët ishin ngarkuar në atë anije dhe unë do të vë bast jetën time për saktësinë e këtij pohimi,” tha ambasadori gjithashtu në një video të lëshuar nga Newzroom Afrika, një kanal lokal lajmesh që ishte gjithashtu në konferencë.

“Armatosja e rusëve është jashtëzakonisht serioze dhe ne nuk e konsiderojmë këtë çështje të zgjidhur dhe ne do të donim që Afrika e Jugut të [fillojë] të praktikojë politikën e saj të mos-angazhimit”, tha ai, sipas të dy mediave.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS

klankosova.tv