Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Aeroplani rus godet dronin amerikan mbi Detin e Zi

NULL NULL
14.03.2023 18:25
reaper dron

Një avion luftarak rus rrëzoi një dron të Forcave Ajrore të ShBA-së mbi Detin e Zi të martën, pasi dëmtoi helikën e dronit amerikan “MQ-9 Reaper”, sipas një zyrtari amerikan të njohur me incidentin.

Droni “Reaper” dhe dy avionë “SU-27 Flanker” po operonin mbi ujërat ndërkombëtare mbi Detin e Zi, kur një nga avionët rusë fluturoi qëllimisht përpara dhe hodhi karburant përpara dronit pa pilot, sipas zyrtarit, raporton CNN, transmeton Klankosova.tv.

Një nga avionët më pas dëmtoi helikën e Reaper, e cila është montuar në pjesën e pasme të dronit, tha zyrtari. Dëmtimi i helikës detyroi SHBA-në të rrëzonte “Reaper”-in në ujërat ndërkombëtare në Detin e Zi.

Forcat Ajrore të SHBA-së lëshuan një deklaratë, duke akuzuar avionin rus për veprim në një “mënyrë të pamatur, të pasigurt për mjedisin dhe joprofesionale”.

“Përafërsisht në orën 7:03 të mëngjesit (CET), një nga avionët rusë Su-27 goditi helikën e MQ-9, duke bërë që forcat amerikane të rrëzonin MQ-9 në ujërat ndërkombëtare. Disa herë para përplasjes, Su-27 hodhi karburant dhe fluturoi përpara MQ-9 në një mënyrë të pamatur, të pasigurt për mjedisin dhe në mënyrë joprofesionale. Ky incident tregon mungesë kompetence, përveç të qenit i pasigurt dhe joprofesional”, tha në deklaratë gjenerali i Forcave Ajrore të SHBA-së, James B. Hecker, komandant i Forcave Ajrore të SHBA-së për Evropë dhe Forcat Ajrore në Afrikë.

Avionët rusë dhe amerikanë kanë operuar mbi Detin e Zi gjatë rrjedhës së luftës, por ky është ndërveprimi i parë i njohur i tillë, një përshkallëzim potencialisht i rrezikshëm në një kohë kritike të luftimeve.

Shtetet e Bashkuara kanë përdorur dronët “Reaper” mbi Detin e Zi që para fillimit të luftës, duke përdorur dronët spiunë për të monitoruar zonën.

Dronët “Reaper” mund të fluturojnë deri në mbi 15 metra lartësi, sipas Forcave Ajrore, dhe ata kanë sensorë dhe aftësi për të mbledhur informacione dhe për të kryer zbulim për periudha të gjata kohore, duke e bërë atë një platformë ideale për të gjurmuar lëvizjet në fushën e betejës dhe në Detin e Zi. /Klankosova.tv

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.