Administrata Biden po paralajmëron shtetet të përgatisin vaksinimin ndaj COVID për fëmijët e moshës 5-11 vjeç

Administrata Biden po paralajmëron shtetet të përgatisin vaksinimin ndaj COVID për fëmijët e moshës 5-11 vjeç

NULL NULL
2 days më parë

Administrata Biden po u thotë qetësisht shteteve që të përgatiten për të vaksinuar fëmijët më të vegjël kundër Covid-19 muajin e ardhshëm.

Kohët e fundit, Pfizer-BioNTech paraqiti një kërkesë nga Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) për të zgjeruar përdorimin urgjent të vaksinës së saj Covid për të përfshirë fëmijët midis moshës pesë dhe 11 vjeç, përcjell Klankosova.tv.

Një zyrtar i paidentifikuar i Shtëpisë së Bardhë i tha NBC Neës se qeveria federale po u thotë guvernatorëve të shteteve se parashikon që autorizimi do të vijë në javët e ardhshme, sa më shpejt në fillim të nëntorit.

Për më tepër, një zyrtar në Departamentin e Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore i tha mediave se administrata e Biden ka blerë tashmë 65 milionë doza pediatrike të vaksinës së Pfizer.

Ka më shumë se dy doza të nevojshme për të vaksinuar plotësisht 29 milionë fëmijë në SHBA, të cilët tani do të kualifikoheshin.